מה ההבדל בין דיאטה לאורח חיים בריא?

מה ההבדל בין דיאטה לאורח חיים בריא? העיקר שהילד ירד במשקל! כך אומרים ההורים. אך האם זה נכון??. ומה בעצם ההבדל?

דיאטה היא תמיד מבצע. מבצע זמני ויש אחרי הדיאטה… ואני אומרת – אחרי הדיאטה זה תמיד לפני הדיאטה הבאה. ההורים חושבים "הילד רק ירד במשקל ויוכל לחזור לאכול את כל מה שהוא אוהב". ואני אומרת – טעות! אם הילד ירד במשקל ואחר כך יחזור לסורו – לאכול כמו קודם, הוא יחזור להיות ילד שמן, ממש כמו קודם ואולי אפילו שמן יותר.

שינוי באורח החיים הוא לכל החיים. זו ההבנה שאין דרך אחרת. חייבים לשמור על אורח חיים בריא לכל החיים ! ולא רק לילד זה חשוב. גם להוריו ולאחיו וכן! גם להורים ולילדים הרזים. וזה לא ההבדל היחיד. בדיאטה יש המון איסורים. אסור לאכול מתוקים. אסור לאכול עוגות. אסור לאכול בורקסים ורוגאלך. אסור לאכול דברים שמנים, בעצם אסור לאכול אוכל טעים. היכולת לאכול מעט נחשבת להצלחה. דילוג על ארוחות נחשב למצוינות. אני חזק ואני יכול לוותר. אך מה קורה אחר כך? כאשר נגמר הכוח להתמודד עם כל כך הרבה איסורים? טורפים כל מה שלא אכלנו, שויתרנו.

לעומת זאת בשינוי אורח חיים אנו דואגים לספק לגוף את האנרגיה הדרושה. ניתנת האפשרות להרגיש שבעים ומסופקים. וגם הנפש חשובה. גם היא מקבלת מה שהיא חפצה! אין מאכל אסור. אני בוחרת מה אני רוצה עכשיו ולוקחת אחריות על מעשיי. אני אמנם מוותרת אך מתוך בחירה. בדרך זו הסכנה להישבר ולנטוש פוחתת.

הטוב בדיאטה זו הירידה המהירה. לא אוכלים, או אוכלים מעט מאד, יורדים מהר במשקל, וזה ממכר! אך קיימת גם סכנה גדולה יותר של שבירה ופרישה מהדיאטה ואז ההשמנה חוזרת ובגדול!

בשינוי אורח חיים הירידה איטית יותר ו מספקת לגוף את האנרגיה הפיזית הדרושה. ולנפש – את האנרגיה הדרושה כדי להתמיד בתהליך לאורך זמן.
לילד בכלל לא רצוי לעשות דיאטה. אין טעם לאסור עליו לאכול מאכלים שונים וטעימים. אצל ילדים מספיק שלא שלא יעלו במשקל ויצמחו לגובה ואז הפרופורציות משתנות לטובה.

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.