ילד שמן במשפחה – מה עושים

ילד שמן במשפחה – מגבש או מפלג את המשפחה?

הרבה פעמים ילד שמן (חריג מעט) במשפחה יכול להביא לפילוג בתוכה אך האם הוא יכול לעשות עבודה נפלאה גם בגיבושה?

ראשית, יש רבים שיתקוממו לנוכח הניסוח הכתוב פה – ילד חריג מעט. נכון שילד שמן לא נחשב חריג. בכלל מי כמוני יודע שאדם שמן הוא חזק באופיו, חכם, נאמן שהוא ככול האדם. יש טובים, יש רעים, יש חכמים ויש טיפשים, יש מכול הסוגים והצבעים ואין שום שוני מלבד הפרט “הקטן”, היותו שמן. בעולמנו, הרבה פעמים העניין הזה קובע את התייחסות המשפחה והחברה אל אותו אדם בעל עודף משקל. רואים זאת בעיקר כאשר צופים בתכנית “לרדת בגדול” – איך האדם בעל עודף המשקל מתייחס לעצמו ואיך האנשים סביבו מתייחסים איליו. לראות איך הבחורה שיצאה אחרונה מהים, סיימה אחרונה לרכב על האופניים ובסוף היגיעה ראשונה. האם אדם חלש, אדם ללא אופי, מסוגל לעשות מעשה שכזה? .

על כן החלטתי לכתוב על כך. הרבה פעמים ההורים מתחילים להתווכח בניהם איך לחנך, איך להתייחס לילד השמן. יש בתים בהן מתייחסים איליו כמו אל כל אחד מאחיו, אך תמיד נשמעת שם האמרה – “אתה לא צריך את זה. תראה איך אתה נראה”. אני מכירה משפחות שלקחו את כל ילדיהם למסעדה ורק את הילד השמן השאירו בבית כי הוא כבר שמן ואין לו מה לעשות במסעדה. ממש מזעזע!

ילד שמן סובל בבית הספר. אפילו בגן הוא כבר מרגיש פחות טוב. הילדים פחות אוהבים לשחק איתו, קשה לו יותר למצוא חברים,ואנו, ההורים, קשה לנו ממש לראות אותו סובל. (בפרט אותם ההורים שהיו שמנים בילדותם.).
השאיפה שלנו ההורים היא שילדנו לא יסבול מהשמנה. מה עושים???
אין טעם להתחיל להטיף לו כי זה מוביל רק לבעיות נוספות. מה כן אפשר לעשות?? למה אני מדברת על גיבוש הבית?

הדרך הנעימה ביותר בכדי לעזור לו היא לאכול ארוחות משפחתיות . ישיבה סביב שולחן אחד, כל בני הבית, לארוחה משפחתית מגבשת את כל בני הבית. מחקרים שנערכו בשנים האחרונות הראו שארוחות משפחתיות תורמות להפחתה בהשמנה ואפילו להפחתה באלימות (ההזדמנות לבלות עם בני הבית אפשרה לילדים לפתור בעיות ולהפחית תסכול ואלימות). גם ליד שמנמן מותר לאכול משהו מתוק בכל יום. השאלה היא רק כמותית. לא חייבים להרגילו לחסל כמויות.
הרי לאף אחד זה לא יזיק. אם נרגיל את כל בני הבית לאכול בכמויות קטנות ומדודות נחסוך מכולם את ההתמודדות עם ההשמנה בזמן זה או אחר.
.
גם טיולים הם דבר מאד מגבש את כל המשפחה! אין כמו יציאה לטבע, כולם ביחד, לעסוק במעט פעילות נעימה כמו רכיבה על אופניים, תחרות ריצה קלה, משחקי כדור שונים, טיול רגלי בתוואי נחל מסויים או כל פעילות קלילה הכוללת עבודה אירובית, יכול להתאים.

כלל חשוב ביותר הוא שתמיד יהיה אוכל מוכן בבית ושכמות החטיפים ו”השטויות” המפתים נשארות במרכולים ולא אצלנו במגרה. רבים אומרים לילד – תילמד להתאפק והם אינם מבינים שהוא לא מסוגל. גם כך קשה לו. בואו נעזור לו!!!

פורסם בקטגוריה השמנת ילדים. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.