למה אני ממש נגד ספירת קלוריות

כל הצבור כולו סופר קלוריות. אם נעבור ברחוב ונשאל עוברי אורח מי רוצה לרדת במשקל, לדעתי, כולם יענו לנו שהם מאד רוצים לרדת במשקל. אין לי ספק שמעל 80% אולי אפילו יותר, עסוקים במצב משקלם. אין מקום בו אנו נפגשים ששיחת היום לא עוסקת בנושא כאוב זה.

היות שזה עיסוקי, אני כבר מעל עשרים שנה מנחה קבוצות איך לרדת במשקל ואיך לשמור על הירידה לאורך זמן – כי לרדת במשקל זה פרויקט שהרבה אנשים מצליחים לעמוד בו, בכל מיני דרכים שונות ומשונות, אך החשוב ביותר, מבחינתי, זה פרויקט השמירה על אותה ירידה במשקל. המון אנשים מצליחים לרדת במשקל ומיד, ממש באותה השנייה בה הגיעו אל היעד המקווה, הם מתחילים לעלות חזרה, ובדרך כלל למשקל קצת גבוה יותר מאשר קודם.

על כן אני תמיד מסבירה לכל מי שמוכן לשמוע, שלא משנה כמה זמן לוקח לרדת במשקל, מה שחשוב זו הפנמת הנושא שחייבים לעשות שינוי בצורת האכילה, בצורת החיים, והעיקר שינוי בחשיבה ובהתייחסות לאוכל.

אנשים שמעוניינים לרדת במשקל, רובם סופרים קלוריות. כאשר הם מגיעים לקבוצות התמיכה שלי, ואני לא מוכנה להגיד להם כמה קלוריות יש בכול מאכל, אלא מלמדת אותם לספור מנות מזון, ולאכול מכל המגוון. יש שבורחים ממני כבר אחרי שבוע. הרוב “נדלקים” על השינוי המרענן וממשיכים, אולי סתם מתוך סקרנות.

אני ממש נגד ספירת קלוריות וכל זאת למה? – כי בעיני זו טרחה מיותרת ואולי אפילו מזיקה.

יום אחד הגיע אלי גבר די שמנמן. ( הרבה מעל מאה קילוגרם,) וסיפר לי שכל בני ביתו סופרים קלוריות. הוא סיפר שיש לו מחברות כמספר בני הבית, כל אחד ואחת רושמים כל מה שהם אוכלים, והוא, בערב, יושב בניחותא על מרפסת ביתם ומסכם כמה קלוריות אכל כל אחד מהם. והוא מודיע לכול אחד מה וכמה נותר לו עוד לאכול. ובכל זאת האיש היגיע אלי עם הרבה מעל 100 ק”ג. כאשר אנו עסוקים בספירה , אנו בעצם, עושים דיאטה. ודיאטה, כפי שאתם כבר יודעים, משמינה ביותר. אין טעם לספור קלוריות. אז מה בכל זאת עושים? נותנים לדיאטנית לתכנן ולספור קלוריות ואנחנו עושים את העניין יותר פשוט. אוכלים! כן, בכדי לרדת צריך לאכול!!! אנחנו אנשים שסובלים מסוג של מחלה ששמה השמנה. לכן עלינו לטפל בה. והטיפול, אותה אנטיביוטיקה שעוזרת לשמור אותה על “אש קטנה”, היא ארוחה טובה, כריך שמח וטעים או ארוחה קטנה נחמדה. מישהו מכם מכיר אנטיביוטיקה טעימה יותר???

ולמה, לדעתי, לא מומלץ לספור קלוריות? אני חושבת שזה מאד קשה, מאד לא נוח, קשה ממש לדייק, והכי חשוב – הגוף אמנם צריך אנרגיה זמינה לתפקודו, אך חשוב מאד גם מהיכן מגיעה אותה אנרגיה. אם אוכלים אוכל שבו אין את כל אבות המזון, מה שנקרא בשפה פשוטה – קלוריות ריקות, מדלדלים את מאגרי הויטמינים והחומרים החשובים לבניית הגוף ולתחזוקתו, מה גם שכל מאכל מוסיף את הערך המוסף שלו. כל מאכל ויתרונותיו. הגוף נזקק לכל אבות המזון – חלבונים, פחמימות ושומנים. ירקות, פירות ושתייה מרובה. אם נמדוד רק את מספר הקלוריות, אזי אולי נפסיד ובגדול.

פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.